Regeneracja uszkodzonych nerwów stopy

Czy uszkodzone nerwy stopy od spodu mają szansę na regenerację?. Jak długo taki proces może potrwać i czy można go wspomagać? Po usunięciu mięsaka z podudzia nogi nad kostką wraz z częścią nerwów odczuwam bardzo silny ból rwąco-rozrywający, ale stopy, a nie części usuniętej. Rana pooperacyjna się dobrze goi. Obrzęk stopy jest minimalny, ale ból nie do wytrzymania. Przeciwbólowe leki nie skutkują. Ból uśmierza jedynie na chwilę zimny kompres. Jak można sobie pomóc z bólem i czuciem stopy?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ważne czy nerw jest uszkodzony funkcyjnie [bez uszkodzenia struktury], czy został przerwany bez uszkodzenia osłonki mielinowej. W tych dwóch przypadkach jest możliwość samoistnej regeneracji ale trwa to dość długo, zwykle do kilkunastu/kilkudziesięciu miesięcy]. Jeżeli doszło do całkowitego zerwanie/uszkodzenia to tylko zabieg operacyjny może pomoc. Warto udać się do ortopedy by ten mógł przeprowadzić bezpośrednie badanie i ewentualnie zastosował odpowiednie leki p/bólowe