Rehabilitacja po złamaniu kostki przyśrodkowej

07.07.14r.złamałam kostkę przyśrodkową-zespolono ją 1 śrubą i założono gips do kolana.Zależy mi na pełnej sprawności/praca z dziećmi/jak powinna wyglądać najlepsza rehabilitacja ?czy konieczne jest usuwanie śrubki?Bardzo boję się dodatkowego bólu.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Tak, śrubę usuwa się po pewnym czasie. Proszę o kontakt z rehabilitantem w sprawie odpowiednich ćwiczeń.

Rahabilitacja uzależniona jest od tzw morfologii złamania czyli wielkości odłamu i przebiegu szczeliny złamania. Rozpocząć ją należy jak najwcześniej uwzględniając powyższe warunki. Niekiedy można rozpocząć ćwiczenia już po 3 tyg, a niekiedy dopiero po 6. Plan rehabilitacji powinien zostać okreslony przy wypisie przez lekarza prowadzącego (tego który operował) w karcie informacyjnej. Śruby nie ma konieczności usuwać. Jest to praktycznie zabieg kosmetyczny, chyba że daje ona objawy miejscowe co czasem się zdarza.