Rekonwalescencja po operacji krzywej przegrody nosa

Dzień dobry, Mam kilka pytań odnośnie rekonwalescencji po operacji krzywej przegrody nosa (części chrzęstnej oraz kostnej) tzw. rhinoplastyka, podczas wizyty u specjalisty ze stresu zapomniałem dopytać o te sprawy. Otóż na co dzień sporo jeżdżę na rowerze, często korzystam z pływalni i kąpielisk, dużo spaceruję oraz biegam, w związku z tym jak długo po rhinoplastykce powinienem powstrzymać się od powyższych aktywności fizycznych? Kolejne moje pytanie dotyczy korzystania z transportu lotniczego, czy po operacji nosa są jakieś przeciwwskazania do lotów samolotem (chodzi o ciśnienie), pytam bo 2 lub 3 miesiące po operacji (na lipiec, sierpień) chciałbym zaplanować urlop zagraniczny (Turcja) i nie wiem czy mogę rozważyć opcję z transportem lotniczym? W związku z tym, ze zbliża się lato a zabieg mam zaplanowany na maj, jak wygląda kwestia opalania się, opalania twarzy, czy jest ono dozwolone jeśli tak to po jakim czasie? Z góry dziękuję za informację!

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Do aktywności fizycznej może Pan zacząć wracać po 3 tygodniach od operacji. Jeśli chodzi o lot samolotem to myślę, że po 3 miesiącach nie ma przeciwwskazań. Opalanie jest dozwolone.