Relacja z matką alkoholiczką

Witam. Mam 21 lat mój tata nie żyje od 5.Zostałam sama z mama. Ona jest alkocholiczka puki był tata to jeszcze dało sie ja opanowac. Dziś już nie daje rady uppija sie do nieprzytonmności od prawie 2tygodni nie je nic. Nie ma mi kto pomuc jestem sama. Kiedy jest pijana oskarża mnie o całe złoświata o to ze tato umarłprzezemnie i takie tam. Teraz mama lezy totalnie napita nie ma z nia kotakjktu co moge z nia zrobic? myślałam zeby wezwac kafretke i moze zeby zabrali ja na bo ja juz nie daje rady

Wezwanie karetki nie jest złym pomysłem jeżeli wiadomo, .że nie jadła od dwóch tygodni.
Czy to zmieni Pani mamę? Mało prawdopodobne ale możliwe.
Pozdrawiam.

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Pisze Pani o bardzo trudnej sytuacji rodzinnej, bardzo toksycznej relacji z matką. Bezpodstawne oskarżenia jakich Pani wysłuchuje, jej pogłębiający się alkoholizm sprawia, że z dnia na dzień odczuwa Pani coraz większą bezsilność.
To dobry pomysł i w tej sytuacji konieczność, żeby mama udała się na leczenie odwykowe. Niezależnie od tego, jest ważne żeby Pani poszukała wsparcia psychologa w Ośrodku Interwencji Kryzysowej.
Następnym zalecanym przeze mnie krokiem jest podjecie terapii u psychologa prowadzącego terapię dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. Jej celem jest m.in. wyrażenie złości i postawienie granic w relacji z rodzicem, poradzenie sobie z poczuciem winy, żalem, nauczenie się rozumienia i kontroli swoich emocji, wzmocnienie poczucia własnej wartości. Oczywiście decyzja o podjęciu terapii jest zazwyczaj trudna. Jeśli poczyta Pani więcej o tym zagadnieniu, prawdopodobnie łatwiej będzie ją podjąć.