Relacja z mężem i kłamstwo

Witam, mam męża który nie bardzo umie się przede mną otworzyć, do tego świetnie wychodzi mu kłamstwo (muszę tu wspomnieć że wiele rzeczy mi w nim przeszkadzało i trochę się przy mnie zmienił, raz mówił że dobrze raz że nie daje mu żyć) mam wrażenie że ja i nasza roczna córka tworzymy jakby barwne tło. Niby marzy że zbuduje nam dom (jest teraz za granicą) A ja mam wrażenie że mnie omamia. Powiedział mi kiedyś że chciałby abym tylko była i go wspierała. Czy to w porządku fantasta i mitoman?

Nie ma jednego przepisu na dobry związek. Wszystko zależy od tego, na ile Państwo wzajemnie się akceptujecie, szanujecie i jesteście wstanie razem budować relację. Jeśli trudno jest rozmawiać, rozmowa nie przynosi rezultatów (czyli realizacji wspólnych celów)- może warto zgłosić się do psychoterapeuty par i małżeństw i wspólnie pracować nad jasną komunikacja w związku, budowaniem zaufania,odpowiedzialności, bliskości i zaangażowania w relację?

To duże słowa, zwłaszcza jeśli chodzi o najbliższą osobę, myślę ,że trzeba uważać z tak jednoznacznymi określeniami, bo zamykają i mogą boleć. Druga sprawa, to że mąż jest zamknięty, to często tak bywa, bo wielu mężczyzn ma problemy z mówieniem o swoich uczuciach.Mówi Pani ,że kłamie - warto zadać sobie pytanie dlaczego? Na pewno warto byłoby spróbować terapii ( a chociaż paru wizyt ) w kierunku nauczenia się komunikacji.

Witam. Myślę, że bardzo istotny jest fakt, że to co Pani widzi jako kłamstwa męża i brak jego otwartości, z męża strony może wyglądać zupełnie inaczej. Myślę, że nawet jeśli on kłamie, to ma ku temu pewne powody. Niekoniecznie te powody wynikają z Pani postawy. Mogą to być jego własne lęki np. dotyczące tego, że w dzieciństwie wielokrotnie nie czuł się przyjmowany taki, jaki jest (to oczywiście tylko hipoteza).
Myślę, że bardzo korzystna w Państwa sytuacji jest otwarta komunikacja. Może się jednak okazać, że sami Państwo nie będziecie potrafili znaleźć rozwiązania swojej trudnej sytuacji. Wtedy należy zgłosić się do terapeuty par. On Państwu wskaże obszary konfliktowe, nauczy Państwa je rozwiązywać, wspomoże otwartą komunikację. W razie potrzeby, jeśli zdiagnozuje trudność w osobowości u któregoś z Państwa, wtedy przekieruje taką osobę na terapię indywidualną.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl

Szanowna Pani,
Sytuacja, o której Pani opowiada na pewno jest trudna. Zastanawia się Pani kim tak naprawdę jest człowiek, z którym związała Pani swoje życie. Liczne kłamstwa powodują występowanie podejrzeń. Mąż nie otwiera się przed Panią, co nasila niepokój.
Relacje w związkach są zróżnicowane. Są partnerzy, którzy świetnie się ze sobą dogadują, a są też tacy, którzy prawie nie rozmawiają. Wszystko jest w stanie funkcjonować, jeżeli obie osoby są zadowolone z takiego zachowania. Jeżeli ktoś czuje się niespełniony i zaniedbywany należy rozmawiać. Sygnalizuje Pani, że może to być problemem ze względu na niską otwartość partnera. Najlepiej byłoby zastanowić się nad tym, co jest dla Pani najważniejsze w związku miłosnym.
Zapraszam na terapię par.