Restrykcyjna dieta u 9-letniego wnuczka

Mój wnuczek ma 9 lat i jest poddawany restrykcyjnej diecie, pomimo ze jest bardzo szczuplutki i niezwykle wysoki. Tata ma 199 cm a matka 176cm.. Z diety dziecka wyeliminowano cukier oraz wszelkie węglowodany. maka tylko z migdałów,stawia, zamiast ziemniaków mielony kalafior ,synowa czyta jakieś książki o glutenie i tak szaleje. Dziecko nie ma żadnego uczulenia ani na gluten ani na mleko. Często boli go głowa,ale badania nic nie wykazały.synow a przy wzroście 176 cm wazy niecałe 50 kg. ratunku

Witam,
bardzo mi przykro że taka sytuacja ma miejsce. Wychowanie żywieniowe dzieci nie należy do najprostszych, ale zaczynając od najmłodszych lat jesteśmy w stanie ukształtować w naszym dziecku zdrowe nawyki żywieniowe. Niestety również popełnione w tym okresie błędy i związane z nimi niedobory pokarmowe, na które narażamy, często nieświadomie nasze dzieci zwiększają predyspozycję do otyłości i innych chorób cywilizacyjnych w kolejnych latach życia.
Jeżeli nie ma podejrzenia nietolerancji pokarmowej, alergii nie należy stosować diet eliminacyjnych, tak na wszelki wypadek! Dotyczy to również osób dorosłych i diet bezglutenowych.
Zalecałabym wykonanie dokładnych badań po konsultacji z lekarzem oraz wizytę u psychodietetyka rodziców i chłopca.
Ciężko mi doradzać w tej formie bo sytuacja wydaje się skomplikowana, nie tylko pod kątem żywieniowym. Z Pani opisu wynika że interwencja medyczna jest wskazana. Może należałoby zweryfikować wiedzę żywieniową rodziców, dać pewne wskazówki lub wręcz ostrzec do czego takie żywienie może doprowadzić i sytuacja wróci do normy. Rozumiem Pani troskę i jestem pewna że odpowiednio Państwo zadbacie o zdrowie wnuczka.

Dzień dobry,

Pozostaje Pani jedynie pokazywać że stosunek do jedzenia Pani synowej nie jest zdrowy i że warto skorzystać z konsultacji u psychologa / psychoterapeuty - najlepiej takiego, który zajmuje się psychoterapią rodzinną.