Rezonans magnetyczny a choroby przysadki mózgowej

witam Chcialbym sie dowiedziec czy rezonanas magnetyczny bez kontrastu jest w stanie zobaczyc choroby przysadki mozgowej czy musi byc konuiecznie kontrast ze wzgledu na mala wielkosc tego gruczolu.Mma objawy codzienne bole glowy zaburzenia wzroku mdlosci krecenie sie w glowie mlekotok podwyzszona niewiele prolaktyne .test na prolaktyne z kroplowka po 30 min to 22,9 a po 60min 19,8.Mam do zrobienia RMI Z kontrastem przysadki i twarzy

Piotr Jurczyk

Witam. Rozumiem ze podejrzewa się u Pani gruczolaka przysadki produkującego prolaktynę. Zmiany takie przyjmują różne rozmiary, jeśli nie ma więc konkretnych przeciwwskazań do podania kontrastu, warto to zrobić - pozwala nie tylko ujawnić mniejsze zmiany, ale przede wszystkim przypuszczać co do ich charakteru i aktywności. Kontrast używany w MR jest stosunkowo lepiej tolerowany niż np. kontrast jodowy w TK, więc nie powinien wzbudzać niepokoju. Pozdrawiam.