Rezonans magnetyczny kręgosłupa a operacja
Operacja? MR: niewielka skolioza kręgosłupa L. zmiany zwyrodnienowe kmk od L3 do S1 z obnizeniem wysokości i sygnału. Zwyrodnienie tłuszczowe blaszek granicznych na poz L5-S1, osteofity na krawedziach trzonów. Na poz L3-L4 lewoboczna wypuklina kmk. z modelowaniem worka oponowego i zwezeniem lewego zachyłka bocznego. Na poz L5-S1 uogólniona wypuklina kmk z prawostr. lateralizacją z modelowaniem worka opon i zwęzeniem zachyłkow i otworu mk po prawej str z uciskiem korzenia n. L2-L5 wypukliny

KOBIETA, 52 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon