Rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego
Witam.Chciałabym dowiedzieć się co oznacza mój opis badania MR :Badanie MR kręgosłupa lędzwiowego wykonane w sekwencjach FSE,fr FSE w T1 i T2 wykazało- zmiany dehydratacyjne krążków międzykręgowych 12-L3,L3-L4,-bulging krążka międzykręgowego L2-L3,l4-L5,L5-S1,- zmiany wytwórczr na przednich i bocznych krawędziach trzonów kręgów lędzwiowych.

KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon