Rezonans magnetyczny kręgosłupa u 19-latka
Witam. Bolą mnie plecy od 7-8miesięcy ból promieniuje do nogi. Doszło do tego gdy podnosiłem ciężar. Wynik MR: Niewielkie okrężne wypukliny krążków międzykregowych l4/l5(wymiar AP 2mm) i l5/s1 (ap ok. 3mm)-niewielkie modelowanie worka oponowego, niewielkie zwęzenie sachylkow bocznych po obu stonach,bez cech MR ucisku struktur nerwowych. Drobne nierownosci blaszek granicznych kregow pograniccza piersiowo ledzwiowego. Co mogę z tym zrobić? Czy da się jakoś cofnąć zmieny?

MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon