Robię rzeczy, których nie powinnam

W teście na 9 pytań wyszło, że mam ciężki przypadek depresji, ale nie wiem czy to do końca prawda... Mam dopiero piętnaście lat, ale to co się ze mną dzieje trwa, odkąd pamiętam, więc długo. Przez to, jak się czuję, robię wszystko, żeby poprawić sobie humor. Robię to, czego nie powinnam. Zdaję sobie sprawę, że nie powinnam, ale to jest silniejsze ode mnie. Nie wiem, co mam z tym zrobić. Jest chyba coraz gorzej, a ja nie chcę. Nikomu o tym nie mówłam. Co ja mam robić?

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Depresja może pojawić się w każdym wieku, nie ma ściśle określonych reguł w tej kwestii. Nie powinnaś się jednak opierać na wiedzy pochodzącej z łatwo dostępnych testów, które jedynie sugerują możliwość choroby. Pewną diagnozę i poradę, jak wyjść z depresji może postawić jedynie specjalista, dlatego powinnaś wraz z rodzicem lub opiekunem udać się do psychologa. Możesz również spróbować podzielić się swoimi kłopotami z psychologiem szkolnym. Taka osoba zobowiązana jest do zachowania dyskrecji i powinna pomóc Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie. Warto chociaż spróbować. Nie wiem na czym dokładnie polega Twój problem, ponieważ w Twojej wypowiedzi zawarłaś bardzo mało informacji na swój temat, ale jeśli jest coraz gorzej, to nie ma na co czekać. Jeszcze raz namawiam do zasięgnięcia porady u psychologa.

Serdecznie pozdrawiam i trzymam za Ciebie kciuki!