Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 7 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Małgorzata Panek
69 poziom zaufania

Ospa prawdziwa różni się od ospy wietrznej lokalizacją i wyglądem zmian oraz ciężkością przebiegu choroby. W ospie prawdziwej zmiany pojawiają się wszystkie jednocześnie "w jednym rzucie" i zlokalizowane są głównie na twarzy i kończynach. Natomiast ospa wietrzna najczęściej lokalizuje się początkowo na tułowiu, stopniowo rozsiewając się na twarz i kończyny. Ponadto pęcherzyki pojawiają się rzutami, w związku z czym w jednym momencie są zmiany zarówno świeże jak i przyschnięte w strupki. Ospa prawdziwa jest uznana za chorobę wyeradykowaną, tzn. nie występują przypadki zachorowań.
Wysypka odrowa ma charakter plamisto-rumieniowy, a nie pęcherzykowy. Zmiany pojawiają sie początkowo za uszami, szerząc się w przeciągu 3-4 dni na twarz, następnie tułów i kończyny. W tej samej kolejności znikają już od 5 dnia choroby.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy