Różne wyniki TSH w dwóch badaniach

witam to są wyniki z 16.10.2013 TSH 3 generacja 0,508 ulU/ml norma 0,55-4,00 - L - niskie FT3 4,43 pmol/l norma 3,50-6,5 FT4 14,95 pmol/l norma 11,5-22,70 usg tarczycy: gruczoł tarczycowy w górnej granicy wielkości. natomiast dzisiaj tj. 30.10.2013 zrobiłam tsh i wyszło 1,062 norma 0,55-4,00 i nie wiem o co chodzi bo chyba jest wszystko dobrze, czy powinnam iśc do lekarza? dodam że żadnych leków nie biorę

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Z pewnością warto udać się do lekarza. Możliwe iż konieczne będzie powtórzenie badania. Nie mniej jednak takie wyniki mogą wskazywać na subkliniczną nadczynność tarczycy.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Podane wyniki badań są w normie. Nie powinna mieć Pani zatem powodu do niepokoju. Niemniej jednak warto udać się na wizytę kontrolną do lekarza prowadzącego.

Nawet niewielkiego stopnia dysfunkcje gruczołu tarczowego powinny być leczone, a przynajmniej pod kontrolą specjalisty endokrynologii.
Układ hormonalny jest dynamiczny i wyniki są zmienne.
Zachęcam do dbałości o tą sprawę, nawet jeśli nie ma wielkich dolegliwości.
Postacie subkliniczne też powinny być leczone.
Dobre "ustawienie" tarczycy nie jest łatwe, nawet dla dobrego specjalisty. Ale na szczęście leki są skutecznie i relatywnie niedrogie.
Pozdrawiam.