Różnica w pomiarze wieku płodu
Witam, ostatnią miesiączkę miałam 12 kwietnia, więc wynika, że powinnam być w 8 tyg. Jednak zawsze miałam cykle długie - ok. 35 dni i nieregularne. 31 maja miałam USG i wyszło, że CRL - 6 mm, co wskazywało na 6 tydz. 3 dzień ciąży, termin porodu 21.01. Czynność serca była widoczna, ale nie było serduszka słychać. 10 czerwca byłam u innego lekarza, który wymierzył CRL - 3,2 mm i określił wiek ciąży na 5 tyg. i 6 dni. Termin 4 lutego. Serduszko nadal widać, że bije, ale znów nic nie słyszałam. Czy zarodek może się zmniejszać, czy któryś z lekarzy popełnił błąd przy pomiarach? Proszę o pomoc.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
69 poziom zaufania
Witam! Jeżeli lekarz nie zaniepokoił się wynikiem badania oraz tym, że poprzedni pomiar, wykonywany przez inną osobę był inny, najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw. Różnica może wynikać z błędu pomiaru, innego ustawienia zarodka, wykonywania badania przez inną osobę, być może na innym sprzęcie. Akcja serca powinna być widoczna w badaniu USG już w 6. tygodniu ciąży, natomiast jej wysłuchanie jest możliwe później - przy pomocy słuchawki ok. 18. tygodnia ciąży, przy pomocy bardziej nowoczesnego sprzętu wcześniej - ok. 14 tygodnia ciąży. Pozdrawiam