Różnice pomiędzy tabletkami antykoncepcyjnymi jednofazowymi a dwufazowymi

Witam! Dziś zaczęłam następne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Niestety pomyliłam się i wzięłam tabletkę według opakowania podporządkowana na inny dzień. Czy tabletki różnią się jakoś składem? Co powinnam teraz zrobić? Kontynuować dalej opakowanie zgodnie z kolejnością jaką zaczęłam?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Jeśli stosuje Pani tabletki jednofazowe, to poszczególne tabletki nie różnią się składem. Na rynku istnieją tabletki dwu oraz trzyfazowe, gdzie tabletki mają różne zawartości hormonów lub występują tabletki placebo, niezawierające hormonów, których przyjęcie jest równoważne z nie wzięciem żadnej tabletki. Proszę sprawdzić, jakie tabletki Pani stosuje. Przy tabletkach jednoskładnikowych nie ma żadnego znaczenia którą tabletkę przyjmie Pani w jaki dzień. Jeśli jednak tabletki się różnią i wzięła Pani na przykład tabletkę placebo, niezawierającą hormonów, to efektywnie okres przerwy wyniósł 8 dni. W takim przypadku powinna Pani następnego dnia przyjąć pierwszą tabletkę z opakowania, potem odpowiednio następne i przez kolejne siedem dni dodatkowo się zabezpieczać prezerwatywą. Jeśli wzięła Pani tabletkę zawierającą niezerową, ale inną dawkę hormonów niż przewidziana dla danego dnia, to skuteczność antykoncepcji może, ale nie musi być obniżona. Dla bezpieczeństwa można stosować dodatkowe zabezpieczenie. Pozdrawiam serdecznie!