Różowe plamienia przed miesiączką - czy to może oznaczać ciążę?

Witam! Mam 19 lat, moje cykle trwają co 28-30 dni. Ostatnią miesiączkę miałam 25 maja. 9 czerwca miałam stosunek przerywany z moim partnerem. 7 dni później zauważyłam różową wydzielinę, następnego dnia po stosunku miałam lekkie krwawienie i znów pojawiła się różowa wydzielina. Mam takie plamienia już od 6 dni, przy czym każdego dnia robią się bardziej jasnobrązowe. 21 czerwca mam dostać miesiączkę. Od ponad tyg. mam nabrzmiałe piersi, pojawiły się bóle brzucha i silny ból lewego jajnika, lecz dzień przed miesiączką ustąpiły. Zaczęłam bardzo często oddawać mocz. Nigdy wcześniej nie miałam tak przed okresem. Co to może oznaczać? Czy mogę być w ciąży? Dodam jeszcze, że w kwietniu miałam robione usg jamy brzusznej, które wykazało, że mam powiększony lewy jajnika (jajnik prawy o wym. 33/25 mm, jajnik lewy o wym. 43/32 mm oraz niewielka ilość płynu w zatoce Douglasa). Nie zgłosiłam się z tym do ginekologa. 2 lata temu miałam podobną sytuację. Przez 2 miesiące nie miałam miesiączki, robiłam test ciążowy 3 razy i za każdym razem wychodził pozytywnie. Trafiłam do szpitala z silnym bólem jajnika, okazało się, że miałam torbiel na jajniku, jednak nie miałam takich plamień. Czy te objawy mogą świadczyć, że znów pojawiła się torbiel, czy to, że mogę być w ciąży?
Z góry dziękuję za odpowiedź!

Lek. Marta Hat

Witam!

Dolegliwości podane przez Panią (plamienia, ból brzucha, tkliwość piersi, częstsze oddawanie moczu) nie są specyficzne ani dla wystąpienia ciąży, ani dla torbieli jajnika.

Objawy te mogą sugerować bardzo wczesną ciążę, aczkolwiek są to jedynie symptomy prawdopodobne. Plamienia w okresie zapłodnienia to tzw. plamienia implantacyjne - charakterystyczne jest dla nich to, że ma miejsce około 7 dnia po owulacji, jednak pojawić może się w czasie od około 6 do 12 dnia po jajeczkowaniu. Najczęściej jest ono bladoróżowe lub czerwone, rzadziej brązowe – to jednak zwykle jest oznaką niedoboru progesteronu.

Ból i tkliwość piersi może wystąpić już kilka dni po zapłodnieniu, jednak wiele kobiet odczuwa takie dolegliwości także w okresie przedmiesiączkowym. Częstsze oddawanie moczu wynika z ucisku macicy na układ moczowy i ma miejsce ok 6 tygodnia ciąży. Może jednak świadczyć także o infekcji dróg moczowych.

Brązowa wydzielina/ plamienie może występować także w przypadku torbieli na jajniku.

Dla pewności radzę Pani udać się jednak do ginekologa, który wykona odpowiednie badania i zadecyduje o ewentualnym postępowaniu. Jeżeli miesiączka będzie się spóźniać można zrobić test ciążowy na własną rękę i z jego wynikiem zgłosić się do lekarza - aczkolwiek tak jak Pani pisała nie jest to 100% potwierdzenie ciąży, ponieważ wzrost beta HCG może mieć miejsce także w przypadku np. torbieli jajnika.

Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Krwawienie implantacyjne jest to objaw, który występuje w przypadku ciąży. Jest to pierwszy objaw ciąży, który wskazuje na to, że zarodek zagnieździł się w jamie macicy. 2-3 dni po zapłodnieniu zarodek dociera do swojego celu, którym jest jama macicy i wtedy dochodzi do krwawienia, które jest oznaką zagnieżdżenia się. Krwawienie tego typu może być połączone z miesiączką, bo występuje wtedy kiedy powinna pojawić się miesiączka. Dochodzi do niego jedynie u 25 proc. kobiet. Czasami może być niewielkie, prawie niezauważalne. Trwa ono maksymalnie do trzech dni, najkrócej kilka godzin. Często nie towarzyszą mu żadne inne objawy występujące w ciąży. Razem z nim mogą wystąpić niewielkie skurcze macicy. Krwawienie ma kolor brunatno brązowy, inny niż miesiączka, która ma kolor bardziej czerwony. Takie krwawienie jest objawem fizjologicznym, nie zagraża bezpieczeństwu dziecka ani matki. Po nim pojawić się mogą charakterystyczne objawy towarzyszące ciąży, do których należy: poranne mdłości, zaburzenia smaku, opuchlizna i tkliwość piersi oraz ogólne poczucie zmęczenia.

Jeśli chodzi o plamienia, które występują w obecności torbieli to należy do nich również brązowe lub czerwone plamienie. Pojawiają sie one wtedy kiedy torbiel jest czynnościową i są skutkiem zaburzeń hormonalnych. Mogą towarzyszyć im bóle brzucha. Torbiel może pęknąć np. w trakcie stosunku.

Może Pni oczywiście wykonać test ciążowy. Jednak poziom beta HCG, który jest w tym teście oznaczany, może wzrosnąć również w przypadku torbieli jajnika. Dlatego w Pani przypadku doradzałabym raczej wizytę u ginekologa, która pozwoli na ostateczne rozstrzygnięcie ewentualnych wątpliwości.