Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rozpoczęcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych w połowie cyklu

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne Y***. Tabletki mam przepisane z powodów zaburzeń hormonalnych. Pierwszą tabletkę przyjęłam 16 dnia cyklu, zamiast 1. Moje cykle są 30-dniowe. Wyjadłam regularnie całe opakowanie, zrobiłam 7-dniową przerwę, w której okres. Dziś, a mianowicie 8 dnia, odbyłam stosunek z moim facetem. Zorientowałam się, że ochrona może być niepełna z racji tego, że tabletka została wzięta 16 dnia cyklu zamiast pierwszego. Moje pytanie jest następujące: Czy mam obawiać się, że zaszłam w ciążę? Zaznaczam, że zaraz po stosunku przyjęłam pierwszą tabletkę i rozpoczęłam tym następne opakowanie. Proszę o szybką pomoc.

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Zabezpieczenie przed ciążą miało miejsce już od 8-go dnia przyjmowania tabletek - tak jest, kiedy rozpoczynamy opakowanie w innym niż pierwszy dzień cyklu. Jest Pani również chroniona przed niechcianą ciążą w okresie 7-dniowej przerwy między opakowaniami. Nie ma więc w Pani przypadku zupełnie obaw o możliwość zapłodnienia (oczywiście nie biorąc po uwagę 1% ryzyka rocznie, który występuje zawsze przy tej metodzie antykoncepcyjnej).

Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy