Rozpoczęcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych w połowie cyklu

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne Y***. Tabletki mam przepisane z powodów zaburzeń hormonalnych. Pierwszą tabletkę przyjęłam 16 dnia cyklu, zamiast 1. Moje cykle są 30-dniowe. Wyjadłam regularnie całe opakowanie, zrobiłam 7-dniową przerwę, w której okres. Dziś, a mianowicie 8 dnia, odbyłam stosunek z moim facetem. Zorientowałam się, że ochrona może być niepełna z racji tego, że tabletka została wzięta 16 dnia cyklu zamiast pierwszego. Moje pytanie jest następujące: Czy mam obawiać się, że zaszłam w ciążę? Zaznaczam, że zaraz po stosunku przyjęłam pierwszą tabletkę i rozpoczęłam tym następne opakowanie. Proszę o szybką pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zabezpieczenie przed ciążą miało miejsce już od 8-go dnia przyjmowania tabletek - tak jest, kiedy rozpoczynamy opakowanie w innym niż pierwszy dzień cyklu. Jest Pani również chroniona przed niechcianą ciążą w okresie 7-dniowej przerwy między opakowaniami. Nie ma więc w Pani przypadku zupełnie obaw o możliwość zapłodnienia (oczywiście nie biorąc po uwagę 1% ryzyka rocznie, który występuje zawsze przy tej metodzie antykoncepcyjnej).

Pozdrawiam serdecznie!