Rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych a zabezpieczenie

Dzień dobry! Zażyłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjną, gdy zauważyłam początek krwawienia. Następnego dnia krwawienie było raczej plamieniem, potem nawet plamienie ustało. W dalszym ciągu biorę tabletki (4 dzień), ale nie jestem pewna, czy powinnam. Czy może czekać do "normalnego" krwawienia. Proszę o informację, czy jest możliwość, że tabletka nie została przyjęta w odpowiednim terminie i czy ma to wpływ na antykoncepcję? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam, Karolina

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Może Pani kontynuować przyjmowanie tabletek. Mogło się tak zdarzyć, że rozpoczęcie przyjmowania antykoncepcji zahamowało nieco miesiączkę i zmieniło jej obraz. W takim wypadku jest Pani chroniona przed ciążą od pierwszej tabletki i nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak obserwowane krwawienie nie było właściwą miesiączką, to również należy kontynuować przyjmowanie tabletek oraz dodatkowo stosować zabezpieczenie przez pierwszy tydzień lub w tym czasie wstrzymać się od współżycia. W takim wypadku bowiem tabletki zaczną Panią efektywnie zabezpieczać dopiero po tygodniu ich regularnego przyjmowania. Ponieważ nie wiadomo jak było, myślę że warto wstrzymać się od współżycia lub dodatkowo się zabezpieczać do wzięcia ósmej tabletki. Pozdrawiam serdecznie!