Rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych w 5 dniu cyklu

Witam. Mam obawę związaną z tabletkami antykoncepcyjnymi. Rozpoczęłam pierwsze w życiu opakowanie tabletek Teenia, pierwszą wzięłam w 5 dniu cyklu o godzinie 21:00, w ulotce było napisane, że pierwszą tabletkę należy wziąć 1 dnia cyklu, ale można też w 2-5 dniu, jednak należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni. Czy ochrona przed ciążą będzie zapewniona, mimo tak późnej godziny przyjęcia tabletki? Dodatkowo 25 minut później wypiłam szklankę kakao, czy mogło to osłabić działanie tabletki ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ochrona będzie zachowana, jednak tak jak Pani wspomniała w początkowym okresie 7 a nawet 14 dni należy dodatkowo się zabezpieczać. Reasumując pełna ochrona pojawi się dopiero po tym czasie.