Rozstępy na nogach u 18-latki

Mam 18 lat i od kilku lat tworzą mi się na noga rozstępy. Są już po wewnętrznej stronie ud i pod kolanami nie wygląda to ładnie. :( wstydzę się założyć spodenki, sukienkę i itd. Chcę to jakoś zlikwidować ale nie wiem jak. Używałam jakiś kremów ale nie widzę żadnych efektów. Proszę doradźcie co powinnam zrobić

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W organizmie młodej kobiety bardzo często brakuje estrogenów, które są odpowiedzialne między innymi za elastyczność skóry, ponieważ pobudzają syntezę elastyny. Elastyna natomiast wraz z kolagenem tworzy zwartą strukturę, pełniącą funkcję „rusztowania” podtrzymującego skórę. Przebudowa ciała podczas dojrzewania to nie tylko wzrost masy tłuszczowej. W ciele dorastającej kobiety kształtuje się także szkielet. Rozpieranie skóry może być potęgowane poprzez rozrost kości miednicy. W wyniku takiego rozciągania, skóra właściwa pęka, a przez powstałe pęknięcia zaczyna prześwitywać biel powięzi pokrywającej tkankę podskórną.Można zastosować środki zmniejszające widoczność szpecących śladów, jednak z czasem pęknięcia te powinny same całkowicie zniknąć. Przede wszystkim należy jednak zadbać o odpowiednią dietę. I nie chodzi tu o ograniczenie jedzenia, by utrzymać wagę, a raczej o nabranie zdrowych nawyków żywieniowych, opartych na racjonalnych i regularnych posiłkach. Należy unikać przy tym zbędnych, pustych kalorii. Polecane jest także uprawianie sportów. Najlepszy wpływ na tego typu problemy ma pływanie.