Rozwój 13-miesięcznego dziecka

Witam. Mój syn ma 13 msc. Urodzony przez cc, położenie miednicowe, w 40 tygodniu. Mam pytanie o prawidłowy rozwój. Raczkuje, chodzi przy meblach, chętnie je. Lubi być noszony na rękach. Słowa jakie mówi, to mama, tata, baba, da. Mam jednak wrażenie, że nie wypowiada tego do nas, tylko bardzo chaotycznie. Kiedy wołam go po imieniu, kiedy jest czymś zajęty, to rzadko kiedy reaguje. Kiedy pytam się gdzie jest np. mamy nosek, to bierze moja rękę i wskazuje nią mój nosek. Czy to jest normalne?

Szanowna Pani,

wygląda na to, że jest Pani zatroskana o prawidłowy rozwój swojego dziecka – co jest bardzo zdrowym i normalnym przejawem. To ważne, że odważyła się Pani zadać pytanie i aktywnie poszukuje Pani odpowiedzi. Z przedstawionego opisu wynika, że Pani syn rozwija się w swoim własnym tempie, a co więcej – sporo już potrafi. Spontanicznie wypowiadane słowa czy dźwięki są bardzo naturalnym objawem uczącego się i odkrywającego świat dziecka. Proszę nie martwić się, że syn nie zawsze reaguje na wołanie po imieniu. Może się zdarzyć, i to wcale nie tak rzadko, że jego uwaga będzie skupiona na czymś co go w jakiś sposób zaciekawia. Zachęcam Panią oraz całą rodzinę, do wspólnego towarzyszenia synowi w tym ważnym dla niego okresie. Jeżeli brak reakcji na wołanie po imieniu będzie utrzymywał się dłużej, przez kilka tygodni, albo jeżeli zauważy Pani oznaki rozkojarzenia i chaotycznego zachowania – warto zgłosić się do pediatry lub neurologa dziecięcego z prośbą o poradę. Proszę także pamiętać, że o wszystkich swoich wątpliwościach i obawach może Pani wspomnieć podczas obowiązkowych badań okresowych dziecka.

Pozdrawiam serdecznie.