Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 1 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rozwój 17-miesięcznej wnuczki a autyzm

Witam, mam wnuczkę w wieku 17 miesięcy. Rozpoznaje każdego członka rodziny, mówi baba, tata, dziadzia i ciocia, ale kiedy pytamy o mamę, patrzy w innym kierunku, jakby nie rozumiała. Poza tym ostatnio zaczęła wkładać dłonie do buzi i chyba je gryzie. Czy to mogą być objawy autyzmu?
KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu

Terapia dziecka autystycznego

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o terapii dzieci autystycznych.

Witam,

Na tym etapie raczej nie diagnozuje się autyzmu, chyba, że objawy są ewidentne. A tu z pewnością takie nie są. Gryzienie rączek jest naturalne co najmniej do 24 miesiąca życia. Proponuję raczej przyjrzeć się relacji mama-dziecko (czyli Pani córka/synowa-Pani wnuczka). Szukałabym problemu raczej tutaj, o ile w ogóle można mówić o problemie. Być może np. dzieckiem zajmuje się wiele osób i jest jeszcze nieco zdezorientowane, gdy pyta się o mamę.

Pozdrawiam

Psycholog w trakcie certyfikacji z psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
0

Nie pisze Pani kto jest głównym opiekunem dziecka.Czy mama pracuje?Wydaje mi się, że są zaburzone relacje między matką a dzieckiem /może tylko w odczuciu dziecka/.Może dziecku mylić się, kto jest prawdziwą matką, a kto opiekunem.

0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Wkładanie dłoni do buzi nie jest oznaką autyzmu. List zawiera jednak zbyt mało informacji o dziecku czy rodzinie dlatego trudno coś doradzić. Jeśli jest Pani zaniepokojona to proszę skonsultować dziecko z psychologiem dziecięcym. To będzie najlepsze rozwiązanie.
Pozdrawiam AM

Pedagog, terapeuta, coach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy