Rozwój dzieci z ciąży mnogiej

Córka urodziła trojaczki w w siódmym miesiącu ciąży 31 stycznia dzieciaki skończyły osiem miesięcy dwie dziewczynki i chłopczyk rozumiem że u takich dzieciaków wszystko jest nieco później ale niepokoi mnie fakt że chłopczyk kompletnie nie opiera się na nóżkach cały czas je podkurcza dziewczynki natomiast normalnie jak trzyma się je pod pachami opieraja się na nóżkach sztywno dziewczynki maja juz po dwa ząbki a chłopczyk nie o siedzeniu ,,raczkowaniu nie ma mowy.Czy to jest normalne ?

Małgorzata Panek

Dzieci urodzone przedwcześnie powinny być oceniane pod względem rozwoju uwzględniając wiek skorygowany. Dziewczynki zazwyczaj rozwijają się nieco szybciej. Zdrowe dzieci powinny stawiać pierwsze kroki koło 11-12 miesiąca życia. Jeśli chodzi o siłę mięśni, powinna ona zostać oceniana przez pediatry podczas wizyt bilansowych. On zadecyduje czy konieczna jest wizyta u neurologa. W przypadku zaburzeń napięcia mięśni będzie konieczna rehabilitacja.
Pozdrawiam