Rozwój mowy u dziecka a wcześniactwo

Witam.Mam pytanie dotyczące mowy u 4latka.Dziecko bardzo mało mówi, zaledwie kilkanaście podstawowych słów.Rozumie wszystko i wykonuje polecenia, słuch jest ok i badanie neurologiczne też.Dziecko było wcześniakiem z porodu kleszczowego, 6 punktów przy porodzie, urodzone w zamartwicy. Obecnie dziecko rozwija sie prawidłowo, problem jest jedynie z mową. Czy przebieg porodu i zamartwica mogła wpłynąc na rozwój mowy? gdzie sie udać z tym problemem?

Dzień dobry,
powinna udać się Pani do logopedy, który określi jaki jest poziom percepcji i ekspresji mowy (rozumienia i nadawania) oraz przeprowadzi diagnozę innych funkcji powiązanych z mową, jak również - na podstawie danych z wywiadu oraz obserwacji - pokieruje Was (zależnie od potrzeby) na inne, specjalistyczne badania (np. psychologiczne, foniatryczne). Logopeda w powiązaniu z wynikami innych badań będzie mógł ustalić program terapeutyczny, wedle którego będziecie postępować. Po kilku tygodniach od rozpoczęcia terapii powinno być widać pierwsze efekty, które należy monitorować i zapisywać oraz omawiać z logopedą przy każdym spotkaniu.

Witam. Już 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani dziecko ma lat 4 i wypowiada zaledwie kilkanaście słów, to bardzo niepokojące. Wpływ na to ogromne opóźnienie w rozwoju mowy na pewno miały komplikacje przy porodzie, niska punktacja w skali Apgar oraz wcześniactwo. Proszę nie zwlekać, tylko udać się na konsultację do logopedy specjalisty neurologopedy.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl

Wcześniaki mogą mieć trudności w rozwoju, muszą "nadgonić" stracony czas. Warto udać się do logopedy, po zbadaniu dziecka będzie można stwierdzić jaki jest stan faktyczny mowy i wówczas wdrożyć terapię