RTG klatki piersiowej i cień drobnoguzkowy

Mam 43 lata. Proszę o wytłumaczenie wyniku badania RTG klatki piersiowej, w którym napisano: 'W polu środkowym płuca prawego cień drobnoguzkowy o śr. 3mm. Oczywiście do lekarza wybieram się, ale dopiero za tydzień. Czy mam powody do niepokoju? Z góry dziękuję za odpowiedź i za poświęcony czas. Wolę się upewnić, co ten wynik badania oznacza. Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Cień okrągły czy też drobnoguzkowy jest powodem do poszerzenia diagnostyki. Może ale oczywiście nie musi świadczyć on w najgorszym razie o zmianach nowotworowych. Nie można jednak skupiać się jedynie na nowotworze, gdyż może być to wynik obecności zwłókniałego w przebiegu procesu zapalnego węzła chłonnego lub fragmentu miąższu płuca.