RTG kręgosłupa i lordoza a rehabilitacja
RTG-kręgosłupa L-2P lordoza zachowana.nieznaczna esowata skolioza.kręgi przejściowe. lumbalizacja S1 z utworzeniem stawu rzekomego między wyrostkami poprzecznymi S1 a skrzydłami kości krzyżowej.krążki m-kręgowe typowej wysokości.pytanie,czy wymaga to rehabilitacji,i co to jest staw rzekomy.

KOBIETA, 49 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon