RTG płuc u 61-letniej kobiety
Jestem kobietą w wieku 61lat.Zrobiłam prześwietlenie i oto wynik: Odwnękowo zaznaczony rysunek zrębowo-naczyniowy. Zgrubienie opłucnej szczytowej obustronnie.Czy to coś grożnego.

KOBIETA, 61 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
98 poziom zaufania
Witam! Zaznaczony rysunek zrębowo-naczyniowy najczęściej jest wynikiem patologii układu krążenia lub schorzeń układu oddechowego (np. infekcji). Zgrubienie opłucnej szczytowej może być natomiast wynikiem infekcji (np. gruźlicy), przewlekłych chorób płuc (np. azbestozy), itd. Podany wynik powinien zostać oceniony przez lekarza, który zlecił wykonanie badania. W celu wiarygodnej interpretacji konieczne jest bowiem zestawienie wyniku ze stanem klinicznym pacjenta.
Wzmożony rysunek zrębowo-naczyniowy zazwyczaj nie oznacza nic (nadinterpretacja radiologa). W celu wyjaśnienia zgrubienia opłucnej szczytowej wskazane wykonanie TK klatki piersiowej.