Ruchy płodu

Chciałam zapytać jak wpływa halas na przebieg ciąży? Mam jeszcze pytanie związane z czuciem ruchów dziecka, chodzi mi o to że w ciągu dnia prawie wogóle nie czuję ruchów a gdy próbuje wymusić na maleństwe jakikolwiek ruch to wyczuwam ale słabe ruchy.

Nie wiem czy mam się czym martwić czy tak się zdarza czasem ?

Proszę o szybką odpowiedz.

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! W którym jest Pani tygodniu ciąży? Ruchy są zwykle odczuwane od ok. 20 tygodnia (od 18 u pań, które już rodziły). Mniej więcej od 28 tygodnia stają się już bardzo wyraźne, a pod koniec ciąży, kiedy płód jest duży i ma mało miejsca w macicy, słabną. Być może nie rozpoznaje ich Pani prawidłowo? To normalne, że wieczorem, kiedy się Pani kładzie, płód staje się bardziej aktywny. To także naturalne, że jedne dzieci ruszają się więcej, inne mniej. Proszę się położyć na lewym boku (w ciągu dnia) i przez 60 minut koncentrować na ruchach. Jeśli naliczy ich Pani ponad 10, to nie ma powodów do niepokoju- pod warunkiem, że na wcześniejszych etapach ciąży dziecko nie było wyraźnie bardziej aktywne. Natomiast jeśli dziecko wcześniej więcej się ruszało, a nie minął jeszcze 32 tydzień ciąży, to powinna Pani koniecznie zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego. W jaki sposób próbuje Pani "wymusić" ruchy dziecka? A propos wpływu hałasu na ciążę, odpowiedź znajdzie Pani pod tym adresem: /pytania/czy-halas-wplywa-na-dziecko. Pozdrawiam!