Ruchy płodu - czy powinnam się martwić, że z dzidziusiem jest coś nie w porządku?

Dzień dobry, mam 32 lata i jestem w 18 tyg. drugiej ciąży. Bardzo niepokoi mnie pewna syt. dot. ruchów mojego dziecka. W pierwszej ciąży czułam je w 18 tyg. i było to jak trzepotanie motyla. Teraz pierwsze ruchy poczułam w 16 tyg. tyle, że przypominały one już ruchy takie, jak w późniejszej ciąży, takie wyraźne szturchania, puknięcia. Teraz one troszkę się uspokoiły i nie są aż takie wyraźne, muszę się wsłuchać, żeby coś poczuć.

Wizytę mam dopiero za 2 tyg. - czy powinnam się martwić, że z dzidziusiem jest coś nie w porządku? Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Proszę się nie niepokoić. Subiektywne odbieranie ruchów dziecka może być bardzo różne, nie zależy ono jedynie od ruchliwości płodu, ale też od jego położenia. Ustanie ruchów dziecka może być symptomem obumarcia płodu, jednak w Pani przypadku ruchy te mają po prostu różną intensywność w kolejnych dniach. Ważne, aby była Pani w stanie odczuć co najmniej 6 wyraźnych "kopniaków" w ciągu 2 godzin. Jeśli tak jest, proszę spokojnie oczekiwać na wizytę kontrolną i się nie denerwować.

Pozdrawiam serdecznie!