Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 4 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rumień po ugryzieniu przez kleszcza - co robić?

Mam 22 lata, ponad trzy tygodnie temu ugryzł mnie kleszcz. Miałem go pod kolanem kilka dni (3-4), po czym zauważyłem go, wyjąłem pęsetą i zdezynfekowałem miejsce ugryzienia wódką, gdyż nie miałem w domu żadnych innych środków dezynfekujących. Dziś spostrzegłem, że pod kolanem mam czerwoną plamę, a raczej plamy dookoła miejsca ugryzienia (mogę przesłać zdjęcie). Czuję w tym miejscu swędzenie. Co powinienem zrobić? Czy okład z zielonej glinki kosmetycznej zmieszanej ze startą kapustą będzie skuteczny? Czy to może oznaczać zakażenie boreliozą lub inną chorobą pokleszczową? Kiedy i gdzie powinienem udać się na badanie? Czytałem, że zakażenie można stwierdzić dopiero po upływie 4 tygodni od ugryzienia. Poza swędzeniem nie odczuwam żadnych innych objawów, o jakich czytałem (przeziębieniopodobnych, bólów stawów, mięśni, drętwienia czegokolwiek, zmęczenia, innych zmian na skórze i im podobnych). Właściwie czuję się normalnie. Proszę o radę, co i kiedy powinienem zrobić. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam serdecznie.

MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Badanie moczu na glukozę

Wzrost poziomy glukozy we krwi może świadczyć m.in. o infekcjach w nerkach, źle kontrolowanej cukrzycy, jak i wielu innych dolegliwościach i chorobach. Badanie możesz wykonać w każdym laboratorium, a nawet w domu. Dowiedz się więcej oglądając filmik.

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Jeśli rzeczywiście wystąpił u Pana rumień wędrujący, dodatkowe badania nie są potrzebne. Powinien Pan zgłosić się do lekarza, który przepisze 3-tygodniową kurację antybiotykiem. Niestety bez obejrzenia zmiany nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy to rzeczywiście objaw boreliozy.

Lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy