Rumień w innym miejscu niż był kleszcz

Witam. Dwa tygodnie temu zostałem ugryziony przez kleszcza, a dokładnie w brzuch. W okolicy ugryzienia jest delikatna mała (ok. 2 cm) czerwona plamka, która ani się nie powiększa, ani nie maleje... Lecz zaniepokoiło mnie czerwone miejsce na moim udzie, które delikatnie mnie boli i nie znika od 2 dni.

Czy jest możliwe, że rumień powstał w innym miejscu niż w tym, gdzie był kleszcz??? Czy jest to wystarczający dowód na to, że jestem chory??? Moje udo :-) http://img35.imageshack.us/i/rumie.jpg/ Pozdrawiam i liczę na w miarę szybką odpowiedź. :-)

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Czym jest świńska grypa?

Rumień, który jest pierwszym objawem boreliozy (choć nie występuje u wszystkich zakażonych) pojawia się w miejscu ukłucia przez kleszcza lub w jego pobliżu. Początkowo jest to czerwona grudka lub palmka powiększająca się obwodowo. Towarzyszy temu centralne przejaśnienie i tworzenie się rumieniowatej obrączki odgraniczonej od zdrowej skóry. Wygląda to tak jak na załączonych zdjęciach:

http://hylostet.pl/m/images/rumien2.png
http://cyber-sport.us/zalaczniki/rumien_wedrujacy_917.jpg

Rumieniowi mogą towarzyszyć objawy grypopodobne. Jeżeli zaobserwuje Pan takie zmiany rumienia na udzie, może to świadczyć o tym, że ugryzł Pana kleszcz, którego Pan nie zauważył. Gdy rumień wędrujący zostanie rozpoznany rozpoczyna się antybiotykoterapię, nie czekając na wynik badania serologicznego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty