Ryzyko ciąży a skrócenie przerwy i opóźnienie w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej

Witam, mam pytanie. czy jestem zabezpieczona jeśli drugą tabletke z drugiego opakowania wzięłam z 9 godzinnym opoźnieniem? no i skróciłam sobie przerwe o 1 dzień. Wszystkie tabletki przyjmowane o stalej porze. Cykl od ktorego za zaczelam pierwsze opakowanie byl wywolany LUTEINA. po 4 i 7 tabletce był petting. boję się że do środką mogła dostać się znikoma ilośc nasienia przeniesiona na palcu. Czy przez tą sytuacje moglo dojsc do zaplodnienia? Prosze o wytlumaczenie tego w szczegółowy sposób.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
W opisanym przez Panią przypadku skuteczność antykoncepcyjna nie była zmniejszona - zażyła Pani bowiem tabletkę z 9 godzinnym opóźnieniem. Dopiero ponad 12 godzinne opóźnienie oznacza ryzyko ciąży. Skrócenie przerwy także nie obniża skuteczności antykoncepcyjnej.
A propos potencjalnej ciąży - jeśli pierwszą tabletkę zażyła Pani pierwszego dnia miesiączki to jest Pani w pełni zabezpieczona już od pierwszego dnia - nie mogło zatem dojść do zapłodnienia. Nie powinna mieć Pani zatem powodów do niepokoju.

Jaki rodzaj tabletek jest stosowany: monofazowe, dwufazowe, trójfazowe. dlaczego skróciła Pani przyjmowanie tabletek, jaki był powód wywołania miesiączki poprzez stosowanie Luteiny. To wszysto jest ważna do udzielenia odpowiedzi na Pani pytanie.
W celu sprawdzenia czy jest Pani w ciąży proponuję wykonać test ciążowy.
Jednocześnie proszę pamiętać o regularnym przyjmowaniu tabletek-nieregularne przyjmowanie zwiększa ryzyko nieskuteczności antykoncepcji.