Ryzyko ciąży po obsunięciu się prezerwatywy

Dzień dobry, 5 dni temu zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. 2,5 h po wzięciu pierwszej lekko zwymiotowałam, nie mam więc pewności, czy tabletka wchłonęła. Kolejne przyjmowałam już bez skutków ubocznych, regularnie. Wczoraj, 5 dnia okresu, a zarazem 5 dnia brania tabletek uprawiałam seks. Po wytrysku, gdy partner ze mnie wyszedł, prezerwatywa została w środku. Wyjęłam ją mniej więcej po minucie. Jakie jest ryzyko, ze zaszłam w ciążę? Czy muszę wziąć tabletkę po?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Po zwymiotowaniu, powinna Pani przyjąć kolejną tabletkę, zapasową. Działanie antykoncepcyjne może być zaburzone w ciągu 7 dni od zwymiotowania. Ryzyko zapłodnienia nie jest wysokie, mimo że darzyło się zsunięcie prezerwatywy. Myślę, że nie warto brać bomby hormonalnej, jaką jest tabletka po (pomijając fakt, że w niektórych przypadkach działa ona wczesnoporonnie, co może budzić wątpliwości natury moralnej). Na wszelki wypadek, proszę wykonać test ciążowy pod koniec 7-dniowej przerwy między opakowaniami. Pozdrawiam serdecznie!