Ryzyko ciąży po pęknięciu prezerwatywy

Witam! 13 listopada miałam okres. Mój cykl trwa ok 27-28 dni, czasami zdarza się co 26. Około 26 listopada uprawiamy seks. Prezerwatywa pękła, o czym wcześniej nie wiedzieliśmy i po ok. 10 minutach mając nasienie na palcach włożyłam je do pochwy. Czy jest możliwość zajścia w ciążę? Od 2-3 dni pobolewa mnie brzuch na dole, tak jakby na okres, mimo iż wcześniej nigdy nie miałam objawów przed miesiączką, zero bólu brzucha czy ogólnego uczucia rozbicia. 3 grudnia wykonałam test ciążowy - wynik negatywny, ale uważam że to jeszcze za wcześnie, żeby test wykazał ciążę. Czy mogło dojść do zapłodnienia? Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! W sytuacji pęknięcia prezerwatywy zajście w ciążę jest jak najbardziej możliwe. Test ciążowy można najwcześniej wykonać w dniu spodziewanej miesiączki. Wcześniej jego negatywny wynik będzie niemiarodajny. Jeśli test w dniu spodziewanej miesiączki będzie negatywny, a miesiączka nie będzie przychodzić - proszę go wykonać ponownie po tygodniu, zakładając jednocześnie, że może być Pani w ciąży, tj. nie przyjmując potencjalnie szkodliwych leków, nie spożywając alkoholu etc. Pozdrawiam serdecznie!