Ryzyko ciąży po pominięciu dwóch tabletek

Witam! Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Qlaira, jednak zapomniałam przyjąć 3 i 4 tabletki. W jaki sposób powinnam przyjmować je dalej i jakie jest ryzyko ciąży, skoro ostatni stosunek odbyłam 5 dni przed pominięciem i było to jeszcze przed krwawieniem? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W tej sytuacji powinna Pani 5-tego dnia, kiedy przypomniała Pani sobie o pominiętych tabletkach, przyjąć 2 tabletki (piątą i jedną dodatkową z dwóch pominiętych). Jeśli jest już szósty dzień i nie przyjęła Pani wczoraj dodatkowej tabletki, a jedynie należną na piąty dzień, to nie ma sensu przyjmować jej już dziś. Tak czy siak, następnie przez 7 dni należy nie współżyć lub zastosować prezerwatywę. Istnieje niewielkie ryzyko, że w wyniku współżycia 5 dni przed zapomnianymi tabletkami doszło do zapłodnienia. Powinna Pani wykonać test ciążowy, np. pod koniec 7-dniowej przerwy po bieżącym opakowaniu.

Pozdrawiam serdecznie!