Ryzyko ciąży po pominięciu tabletki hormonalnej i zażyciu tabletki awaryjnej

Witam! Moje pytanie dotyczy prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. 22.06 kochaliśmy się z dziewczyną 2 razy. Przy drugim razie pękła nam gumka. Nie doszedłem, ale po pierwszym razie nie umyłem członka ani nie oddawałem moczu przez co mogło zostać trochę nasienia w cewce. Moja dziewczyna bierze tabletki antykoncepcyjne (21+7, nazywają się Y...), ale niestety nie wzięła jednej tabletki w 1. tygodniu. To mogło być na 1-2 dni przed stosunkiem. Uspokaja mnie nieco fakt, że najprawdopodobniej są to jej dni niepłodne, bo okres dostała 17.06, co mimo regularnego okresu (28 dni) może być złudne ze względu na to, że niespełna miesiąc temu brała już "tabletkę po", co mogło zaburzyć jej cykl. I rzeczywiście nieco go przesunęło. Dziewczyna dostawała zazwyczaj okres rano, tym razem dostała go po południu. Mam świadomość szkodliwego działania "tabletek po" na organizm kobiety, dlatego wolałbym, jej tego zaoszczędzić i pytam o prawdopodobieństwo ciąży. Jakie jest? Czy jest na tyle duże, że mimo wszystko powinniśmy skorzystać z antykoncepcji postkoitalnej?

Lek. Marta Hat

Witam! Istnieje ryzyko ciąży jednak w przypadku Pana dziewczyny jest bardzo niewielkie. Może się ono wynikać z obecności plemników w preejakulacie (wydzielinie poprzedzającej wytrysk). W stosowaniu antykoncepcji doustnej bardzo ważna jest systematyczność - tabletka powinna być zażywana codziennie o tej samej porze - nawet niewielkie przesunięcia mogą wpływać na jej skuteczność. Warto zapoznać się ze schematami postępowania w sytuacjach pominięcia tabletki. Z opisu wynika, że dziewczyna nie przyjęła pominiętej tabletki w późniejszym czasie. To zwiększa ryzyko ciąży. Przy niedokładny stosowania współczynnik Pearla określający skuteczność metody wynosi 6-8 (6-8 na 100 kobiet stosujących tę metodę zajdzie w ciążę w ciągu roku stosowania tej metody). Tabletki po stosunku można zażyć do 72 godzin od stosunku, aczkolwiek powinno się je stosować tylko w uzasadnionych przypadkach, ponieważ dawka hormonów w nich zawarta może wywołać pewne efekty uboczne. Pozdrawiam serdecznie!