Ryzyko ciąży po porodzie

Witam, mam 29 lat i jestem mam 20-miesięcznego synka. 2 m-ce po porodzie zanikł mi pokarm (płukałam szałwią gardełko, bo miałam grypę) i zaraz po zaniku pokarmu pojawiła się miesiączka. Cykle mam 28-dniowe. Ale od ok dobrego miesiąca mam dziwne objawy: po ostatniej miesiączce na 7 dni po ostatnim dniu pojawił mi się pomarańczowy/delikatnie przebarwiony nie wiem czy to była krew, ale tak wyglądający śluz.

Od ok. 2 tygodni zawsze popołudniami lub wieczorem mam nudności - tak jakby coś zalegało w żołądku (a tak miałam codziennie przy pierwszej ciąży), ku zdziwieniu zaczęły razić mnie zapachy perfum, które po aplikacji prowadzą do mdłości, patrzyłam na sutki - są jakieś duże (ale powiem szczerze, że nie zwracałam mega uwagi czy zmniejszyły mi się one po karmieniu, bo w ciąży patrząc się na siebie samą nie widziałam zmian w brodawce - a mamuśka z kolei mówiła "jejciu, ale masz duże brodawki".

Dziś zaś jest 7 dni do miesiączki i zobaczyłam typowo pomarańczowy śluz (nie była to na pewno krew), a taki śluz wyleciał mi w pierwszym miesiącu ciąży z pierwszym dzieckiem i zaczęły mnie kuc jajniki. Dodam, iż z mężem kochamy się z prezerwatywą zawsze do końca bez żadnych innych zabezpieczeń i w zasadzie nie patrzę czy mam owulację czy nie - i też nie zawsze od razu po wytrysku mąż wyciąga penisa. A teraz czytam różne wątki w których jest napisane, że prezerwatywa nie daje 100 % gwarancji by nie zajść w ciążę? Czy to prawda? Czy kochając się z prezerwatywą w dni płodne do tzw. końca - może dojść do zapłodnienia? I czy po ciąży może być tak że chodzi się w ciąży a miesiączkuje się? Jeśli TAK to kiedy taka miesiączka w ciąży zanika? Bo słyszałam o takich przypadkach, że kobiety miesiączkują nie wiedząc o ciąży.

I ostatnie pytanko - jest okres ciąży, w którym test ciążowy przestaje pokazywać, że ciąża faktycznie jest - jaki to okres? Pytam, bo panicznie boję się iść do lekarza - ze strachem, że chodzę z drugim bobo - którego oczywiście nie chcę uniknąć w przyszłości, ale przy naszym energicznym synku nie czujemy się w 100 % na siłach by być od razu po raz drugi rodzicami. ;) Proszę o fachową odp.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Tak jak Pani napisała, prezerwatywa, podobnie jak żadna inna metoda antykoncepcyjna, nie daje 100% zabezpieczenia. Jeśli jednak nie doświadczyła Pani pęknięcia prezerwatywy w ostatnim czasie, to nawet biorąc pod uwagę opisane objawy, które kojarzy Pani z poprzednią ciążą, szanse na ciążę są bardzo niskie. Może się tak zdarzyć, że w pierwszym trymestrze będzie Pani doświadczać krwawień przypominających miesiączki, co więcej nieraz wypadają one w czasie spodziewanych miesiączek. Test ciążowy powinien wykrywać ciążę przez cały czas jej trwania, począwszy od piątego tygodnia. Jeśli objawy, których Pani doświadcza rzeczywiście są efektem ciąży, to test ciążowy powinien już dawać wynik pozytywny. Proszę się nie obawiać wizyty u lekarza - nie spowoduje ona ciąży sama w sobie, a jeśli rzeczywiście zaszła Pani w ciążę, to i tak te wizyty Pani nie ominą. Pozdrawiam serdecznie!