Ryzyko ciąży po stosunku z prezerwatywą

Witam! Chciałabym zadać pytanie, szczególnie ważna jest dla mnie konkretna porada ze względu na sytuację zdrowotną. W 7. dniu cyklu (liczę prawidłowo, pierwszy dzień to dzień krwawienia) odbyłam stosunek. Ze względu na sytuację zdrowotną, absolutnie wykluczona jest u mnie antykoncepcja hormonalna, dlatego zabezpieczenie polegało na użyciu prezerwatywy (od samego początku stosunku). Niestety prezerwatywa pękła. Do wytrysku nie doszło, tzn. do wewnątrz (a jak się okazało, do wytrysku było jeszcze stosunkowo daleko - chodzi o odległość czasową), wytrysk nastąpił na zewnątrz, nie w okolicach rodnych. Cykle mam nieregularne, ostatni wynosił 35 dni, zawsze przekraczają one 30 dni. Teraz moje pytanie - czy konieczne jest zastosowanie tabletki "po" i jak duże jest ryzyko zajścia w ciążę? Odpowiedź jest dla mnie niezwykle istotna, gdyż u mnie jej zastosowanie wiązałoby się z naprawdę sporym ryzykiem. Nie chcialabym go podejmować, jeśli szansa jest niewielka. Chciałam jeszcze zapytać jak duże jest ryzyko zajścia w ciążę, jeśli prezerwatywa nie jest uszkodzona (jest się tego absolutnie pewnym)? Czy nie trzeba się wówczas obawiać nie wiedząc czy były to dni płodne czy nie? Proszę o odpowiedź. Dziękuję z góry i pozdrawiam! Karolina

Lek. Marta Hat

Witam! Według dostępnych informacji, zakładając, że cykle u Pani wahają się od 30-35 dni można uznać, że dni płodne wypadają mniej więcej pomiędzy 15 a 19 dniem cyklu. Jest to metoda bardzo przybliżona i nie może gwarantować 100% pewności prawidłowej oceny. Około połowa kobiet stosujących tą metodę zachodzi w ciążę. Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne informacje można uznać, że ryzyko ciąży jest relatywnie niewielkie (ale nie można go wykluczyć). Należy rozważyć, czy stosowanie antykoncepcji postkoidalnej jest celowe we własnym zakresie. Pozdrawiam