Ryzyko ciąży po wytrysku na zewnątrz

Piszę, aby się dowiedzieć, czy możliwe jest zapłodnienie, biorąc pod uwagę następujące warunki. Nie był to prawdziwy stosunek, tylko odpowiadające mu ruchy, a członek znajdował się między nogami, a nie wewnątrz. Partnerka posiada błonę dziewiczą i w tym dniu miała czwarty (ostatni) dzień miesiączki, a cykle mają nieregularną długość. Partner był rozebrany, natomiast partnerka miała krótkie spodenki, majtki i jeszcze pod majtkami podpaskę, która pozostała na miejscu i nie zmieniła położenia do końca. Doszło do wytrysku, który zmoczył spodenki w trzech miejscach: po wewnętrznych stronach ud i mniej więcej na wysokości mniejszych warg sromowych. Plamy przemokły przez spodenki i wywołały plamy na majtkach w tych miejscach. Odzież została po chwili przebrana, a miejsca przemyte wodą. Wiek po 18 lat. Zdarzenie miało miejsce wczoraj (6 lipca), późnym wieczorem. Czy możliwe jest zajście w ciążę w takiej sytuacji?

Lek. Marta Hat

Witam! W sytuacji, którą Pan opisał praktycznie nie ma możliwości na przeniesienie plemników do dróg rodnych. Może Pan być zupełnie spokojny, istnieje praktycznie 100% szans, że dziewczyna nie jest i nie będzie w ciąży przez tę sytuację. Plemniki poza organizmem mogą przeżyć do osiemnastu godzin, ale muszą być spełnione odpowiednie warunki, tzn. temperatura 37 stopni Celsjusza oraz wilgotne środowisko. Poza organizmem, np. na skórze - bardzo szybko wysychają. Poza tym użycie mydła dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. W razie jakichkolwiek wątpliwości w tego typu sytuacjach warto zrobić test ciążowy w okolicach spodziewanej miesiączki, czyli mniej więcej dwa tygodnie po zapłodnieniu. Testy ciążowe wykazują się 99% skutecznością, więc aby wykluczyć ewentualne obawy, można z niego skorzystać. Pozdrawiam serdecznie!