Ryzyko ciąży po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej po stosunku

Witam! Jeśli stosunek był w poniedziałek a tabletkę po wzięłam dopiero w środę. To czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę? Ostatnie krwawienie było 29 września. Cykle trwają od 28 do 30 dni. Kiedy mogę spodziewać się następnego krwawienia? Martwię się bo robiłam test ciążowy i pierwsza linia była dobrze widoczna, druga trochę mniej... Niestety nie mogę urodzić tego dziecka. Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Witam! Przyjmuje się, że tabletka antykoncepcyjna „po stosunku” działa skutecznie jeśli przyjmie się ją do 72 godzin. Producent zastrzega jednak, iż pełną skuteczność wykazuje gdy przyjmie się ją w pierwszej dobie po stosunku. Trzeba również pamiętać, że nawet przestrzegając tych zasad można zajść w ciążę, ponieważ żadna metoda antykoncepcyjna nie jest w 100% skuteczna. Pani najlepiej zna sytuację, w której doszło do zbliżenia więc z największą pewnością odpowie sobie na pytanie czy mogło dojść do zapłodnienia. Dla pewności proponuje po czternastu dniach od stosunku wykonać test ciążowy bo dopiero wtedy jego wynik będzie rzetelny. Biorąc pod uwagę iż tabletka „po stosunku” zawiera olbrzymie dawki hormonów i nie jest obojętna dla zdrowia polecam udać się do ginekologa w celu dobrania odpowiedniej dla Pani metody antykoncepcyjnej. Najskuteczniejszą jest przewlekłe przyjmowanie tabletek hormonalnych symulujących fizjologiczny cykl miesiączkowy. Pozdrawiam