Ryzyko ciąży przy zastosowaniu globulek dopochwowych

Witam serdecznie:) Mam pewien dylemat, a mianowicie w tamtym miesiącu miesiączka spóźniała mi się dwa tygodnie. Wtedy poszłam do lekarza i wypisał mi tabletki na wywołanie okresu. Po nich 21 sierpnia dostałam miesiączki. W tym miesiącu miesiączka znowu mi się spóźnia już ponad tydzień, miałam ją mieć 17 września i nic. Dodam, że dwa razy użyłam z chłopakiem globulek Patentex Oval N bez dodatkowego zabezpieczenia i chłopak zakończył we mnie. Podobno nie można ich wypłukiwać od 6 do 8 godz. po stosunku, ale dlaczego? Ja wypłukałam je po jakiś 10-15 min. po. Czy mogę być w ciąży? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Przy tych globulkach ważne jest, by je zastosować odpowiednio wcześniej przed stosunkiem, tak by zdążyły się rozpuścić do konsystencji pianki. Zaleca się również nie wypłukiwać substancji przez pewien czas, tak by na pewno zneutralizowała ona plemniki. Jeśli wypłukała ją Pani od razu po stosunku, to na pewno prawdopodobieństwo zajścia w ciążę nieco wzrasta. Istnieje jednak duża szansa, że opóźnienie miesiączki podobnie jak w poprzednim cyklu, spowodowane jest jakimiś zaburzeniami hormonalnymi. Dobrze by było je zdiagnozować. Oczywiście nie można wykluczyć ciąży - żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% pewności, szczególnie jeśli nie jest stosowana w idealny sposób. Zawsze jeśli ma Pani wątpliwości warto wykonać test ciążowy. Pozdrawiam serdecznie!