Ryzyko ciąży w pierwszym dniu okresu

Witam.

Odbyłam stosunek z partnerem 1 dnia okresu. Nasienie rzekomo nie dostało się do pochwy, gdyż był to przerywany stosunek i mój partner też twierdzi, że nie zostawił nasienia we mnie tylko na zewnątrz.

Więc moje pytanie, czy mogę być spokojna, że nie zaszłam w ciążę 1 dnia okresu? Mój cykl miesiączkowy trwa zazwyczaj 27 dni czasami 26.

Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nigdy nie można wykluczyć możliwości zajścia w ciążę, w Pani sytuacji takie prawdopodobieństwo jest jednak bardzo niskie z dwóch powodów. Po pierwsze, tak jak Pani napisała nasienie nie znalazło się w pochwie, a jeśli już to jego bardzo niewielka ilość. Po drugie stosunek miał miejsce na samym początku cyklu. Przyjmuje się, że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do 7 dni. Owulacja natomiast następuje około 14 dni przed miesiączką, w Pani przypadku jest to więc 12-13 dzień cyklu. Tak więc szansa, że żywy plemnik mógł napotkać wypuszczoną w czasie owulacji komórkę jajową jest bliska zeru.

Pozdrawiam serdecznie!