Ryzyko nawrotu a papierosy

Witam. Mam 16 lat. W styczniu 2008 r. wykryto u mnie ostrą białaczkę limfoblastyczną ALL. Leczyłem się hospitalizacją i chemią podtrzymującą. Wszystko skończyłem (całe leczenie) w marcu 2010. Wiem, że papierosy maja uzależniającą nikotynę, substancje smoliste, czyli rakotwórcze, pełno szkodliwych związków, między innymi benzen. Czytałem, że benzen może uszkadzać szpik i prowadzić do białaczek. W związku z tym pytanie. Wiem, że po chorobie najważniejsze są pierwsze 3-6 lat, aby nie było nawrotu. Czy palenie papierosów (w ilości kilkunastu, do 20 na tydzień z przerwami, np. tydzień palenia i 2 tygodnie niepalenia) może poważnie zaszkodzić i przyczynić się znacząco do nawrotu? Jeżeli tak, to czy naprawdę w dużym stopniu to może się do tego procesu przyczynić? Proszę o odpowiedź. Zaznaczam, że wiem o szkodliwych skutkach palenia.
16 LAT ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Osobiście jestem wstrząśnięty zadanym pytaniem. Przebyłeś bardzo ciężką chorobę, nadal nie można powiedzieć, że jesteś wyleczony, gdyż aby to stwierdzić muszą minąć 4 lata bezobjawowe i z prawidłowymi wynikami badań, po zakończeniu leczenia.
Chemioterapia jest leczeniem osłabiającym zdolności regeneracyjne organizmu, w dodatku upośledzającym odporność i zwiększającą szansę zachorowania na nowotwory wtórne. Dlatego też palenie papierosów w jakiejkolwiek ilości jest bezwzględnie przeciwwskazane u osób po przebytej białaczce i po leczeniu chemioterapią. Palenie tytoniu poza tym, że wprowadza do organizmu substancje rakotwórcze, powoduje osłabienie układu odpornościowego, co może przyczynić się do wznowy choroby. A nie muszę przypominać, że jest to choroba potencjalnie śmiertelna.

Wstrząsające jest to, że pytanie to zadaje osoba niepełnoletnia, która nie powinna mieć w ogóle dostępu do wyrobów tytoniowych.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.