Ryzyko podstawowe i ryzyko skorygowane trisomii u 43-letniej kobiety w ciąży

Witam. Dostałam dziś wyniki badań i po prostu nie potrafie tego zinterpretować. Jestem w ciąży, mam 43 lata. Wynik biochemiczny z surowicy krwi: wolne B-hCG 97,5 IU/I , PAPP-A 7.260 IU/I trisomia 21 (ryzyko podstawowe) 1:32 (ryzyko skorygowane) 1:15. trisomia 18 1:84 (ryz. podst.) 1:614 (ryz. skoryg) trisomia 13 1:262 (ryz. podst) 1:1915 (ryz. skoryg) Martwią mnie te ryzyka trisomii, i co to jest ryzyko skorygowane? I ogólnie, o co w tym chodzi?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rzeczywiście wyniki jakie uzyskano w badaniu nie są najlepsze, co jednak nie oznacza iż wada musi wystąpić. Ryzyko skorygowane oznacza iż uwzględniono Pani wiek. Proszę pamiętać iż z wiekiem szansa na wystąpienie wady genetycznej wzrasta.