Ryzyko powikłań przy szczepionkach skojarzonych

chciałam zapytać o szczepionki skojarzone oraz ich prawdziwe ryzyko powikłań. Pojedyncze szczepionki są na rynku od wielu lat, można powiedzieć że jest pewne że nie ma po nich powikłań. Czy jest pewność że te skojarzone też nie będą miały skutków ubocznych w przyszłości. z tego co wiem są one na rynku od 2000 roku. Za kilka dni mam pierwsze szczepienie dziecka w 9 tygodniu życia, cały czas się waham czy decydować się na tą 6 w 1 czy na te pojedyncze sprawdzone. Proszę o opinie Aga

Milena Lubowicz

Obie decyzje są dobre. Szczepionki pojedyncze zapewniają bezpieczeństwo i ochronę przed chorobami, ich niedogodnością jest ilość wkłuć. Jeżeli chodzi o szczepionki skojarzone, to obecne są na rynku już tyle lat, że dzieci nimi szczepione są już nastolatkami i rozwijają się prawidłowo. Żadne badania nie potwierdzają większej ilości powikłań. Wybór należy do Pani, najważniejsze by dzieci szczepić.
Pozdrawiam