Ryzyko uszkodzenia ósemki podczas ekstrakcji siódemki

Pod koniec września 2014 roku miałem usuwaną lewą siódemkę dolna. Pani stomatolog była tak nie fortunna przy zabiegu i wyrywając 7-mke zastosowała dźwignię posługując się 8-mką. Po tygodniu oczywiście wystąpił suchy zębodół przy jednoczesnym odsłonięciu korzenia 8-emki. Inna Pani Stomatolog wyleczyła to jakoś. Od 2 dni ząb po zgryzaniu zaczął boleć i wystąpiła opuchlizna dziąsła. Pytanie czy ząb po tamtym zabiegu wyrywania 7-mki też jest już uszkodzony ? Czy opłaca sie leczyć kanałowo 8-mki?

Lek. dent. Renata Pussta-Bijak

Jeśli doszło do podwichniecia 8 w trakcie ekstrakcji to na skutek doznanego urazu może ona obumrzeć nawet w ciagu kilku lat. Anatomia 8 jest bardzo zmienna a ząb trudno dostępny co powoduje że efekt leczenia jest mniej przewidywalny niż w przypadku innych zębów. Leczyć czy nie? Każdego zęba należy leczyć - zwłaszcza ze na tej 8 mozna oprzec most odtwarzajacy brakującą 7.
Pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Nie widząc stanu w Pana jamie ustnej ani zdjęcia RTG nie potrafię na podstawie Pana opisu stwierdzić czy 8ka jest uszkodzona. Jeśli doszło do "naruszenia" tego zęba to w przeciągu kilku lat może obumrzeć i zajdzie konieczność leczenia kanałowego. Oczywiście, że warto leczyć, a przynajmniej podjąć próbę ( ze względu na specyficzną anatomię zębów ósmych oraz często utrudniony dostęp ). Może być ona dobrym filarem pod odbudowę protetyczną w przyszłości.