Ryzyko zajścia w ciążę po stosunku przerywanym i zsunięciu się prezerwatywy

Witam, mam pytanie dotyczące możliwości zajścia w ciążę. Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, jeżeli wytrysk odbędzie się poza pochwą, ale sperma będzie na wargach sromowych (mała ilość spermy) i jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, jeżeli prezerwatywa się obsunie i będzie możliwe dostanie się spermy (również niewielkiej ilości) do pochwy? Jak można się pozbyć niechcianej ciąży po pierwszym miesiącu?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W obydwu opisanych przypadkach prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest stosunkowo niskie. Zależy ono od wielu dodatkowych czynników, przede wszystkim momentu w cyklu płciowym, w którym doszło do kontaktu seksualnego. Ciąże powstałe w wyniku pettingu się zdarzają, choć niezwykle rzadko. Stosunek przerywany, czy zsunięcie się prezerwatywy niesie już nieco większe ryzyko zapłodnienia. Jeśli do opisanych sytuacji doszło miesiąc temu, to Powinna Pani wykonać test ciążowy, jego wynik powinien być już w pełni wiarygodny. W Polsce nie ma możliwości usunięcia ciąży, jeśli nie ma ku temu szczególnych wskazań (ciąża zagraża zdrowiu i życiu matki, powstała w wyniku gwałtu czy aktu kazirodczego, bądź też poczęte dziecko jest poważnie chore). Musi Pani pamiętać, że jeśli rzeczywiście doszło do zapłodnienia, to w Pani macicy rozwija się mały człowiek, taki sam jak Pani czy ja, tylko nieco młodszy, a Pani oraz Pani partner, jesteście odpowiedzialni za to nowe życie. Jeśli stwierdzi Pani jednak, że nie jest w stanie wychować dziecka, to zawsze można je oddać do adopcji zaraz po urodzeniu, nie narażając się na żadne obciążenie prawne, finansowe oraz moralne.

Pozdrawiam serdecznie!