Ryzyko zajścia w ciążę po stosunku w czasie owulacji bez zabezpieczenia

Witam! Mam pytanie. Ostatni okres skończył mi się 28 października i trwał 6 dni, a mój cykl trwa 28 dni. 11 listopada współżyłam z chłopakiem 2 razy i 2 razy doszło do wytrysku we mnie. Dodam, iż nie zabezpieczaliśmy się. Z moich wyliczeń wynika, że doszło do stosunku w czasie owulacji. Teraz mam brązowe plamienia, a czasami z krwią. Czy mogło dojść do zapłodnienia? A jeśli tak, to kiedy i jak najszybciej mogę sprawdzić czy jestem w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najprawdopodobniej do stosunku doszło w okresie kilku dni po owulacji, a więc w okresie niepłodnym. Przy regularnych, 28-dniowych cyklach do owulacji dochodzi zwykle w środku cyklu, a więc w Pani przypadku w okolicach 5-6 listopada. Szansa na zajście w ciążę jest więc stosunkowo niska. Brązowe plamienia mogą być jednym z pierwszych objawów zbliżającej się miesiączki, choć występują raczej nieco zbyt wcześnie. Mogą one wskazywać na niedomogę lutealną, która będzie utrudniać zapłodnienie czy na infekcję. Jeśli będą się powtarzać w kolejnych cyklach proszę udać się do lekarza ginekologa. Test ciążowy proszę wykonać najwcześniej w dwa tygodnie od stosunku, który mógł doprowadzić do zapłodnienia, a najlepiej jeszcze kilka dni później.

Pozdrawiam serdecznie!