Ryzyko zarażenia boreliozą po nieprawidłowym usunięciu kleszcza

Witam serdecznie!

Otóż mam pewien problem. W ostatnią niedzielę znalazłem u siebie kleszcza na nodze, przez niewiedzę zrobiłem z nim wszystko, czego nie powinienem... czyli spryskałem go perfumami, a później kręcąc nim, wyciągnąłem. Po tym zabiegu pojawiło się czerwone, piekące kółeczko o średnicy około 7-8 mm. Dzisiaj zauważyłem, że po jednej stronie od kółeczka delikatnie zżółkła mi skóra (tak jak żółknie, gdy siniak schodzi). Udało mi się zrobić temu dwa zdjęcia, które umieściłem tu: http://yfrog.com/j3sg208742xjx. Nie są to może jakościowo najlepsze zdjęcia, ale mam nadzieje, że pozwolą na wstępne określenie, co to może być. Jeśli byłaby to borelioza, jak miałbym się zachować? Co miałbym powiedzieć lekarzowi? O jakie testy musiałbym poprosić? Jeśli byłaby taka możliwość, to poprosiłbym o nazwy łacińskie albo angielskie tych testów, z racji tego, że tymczasowo nie jestem w Polsce.

Dziękuję za pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Podczas usuwania kleszcza - rzeczywiście nie można go niczym pryskać, smarować itp., powoduje to, iż kleszcz wymiotuje do miejsca wkłucia i przez to mogą się pojawiać większe odczyny alergiczne czy zapalne niż przy prawidłowym usunięciu. Również większe jest ryzyko zakażenia boreliozą.

Natomiast, na stwierdzenie boreliozy jest jeszcze za wcześniej, również obecnie pokazana przez Pana zmiana, nie jest dla niej typowa. Przeciwciała IgM, które pojawiają się jako pierwsze, są wykrywane najwcześniej w 3-4 tygodniu (wyjątkowo po 2) od zakażenia.

Dlatego to, co obecnie proponuję, to poobserwowania jeszcze zmiany, przez np. tydzień. Czy się powiększa i zaczyna tworzyć obrączkowaty rumień. Jeżeli tak, to ewentualnie będzie można wykonać oznaczenie przeciwciał klasy IgM i IgG przeciwko Borrelia burgdorferi sensu lato - wystarczy, że napisze Pan nazwę bakterii i "IgM" oraz "IgG" i będzie wiadomo, o co chodzi. Ale jak już wspomniałam, na razie nie ma wskazań do tych badań. Ponadto napisałam, dlatego "ewentualnie", ponieważ w przypadku gdy jest wywiad ugryzienia kleszcza i charakterystyczny rumień, to bez badania przeciwciał można włączyć leczenie, trzeba tylko taką zmianę pokazać lekarzowi.

Serdecznie pozdrawiam!