Ryzyko zarażenia boreliozą po ukąszeniu przez 31 kleszczy

Witam :)

3 dni temu zostałam ukąszona przez kleszcza. Wczoraj rano usunęłam go w całości, ale właśnie w miejscu kleszcza pojawił się czerwony rumień, tak jakby troszkę napuchnięty. Natomiast dzisiaj w nocy byłam na nocce pod namiotem w takim miejscu, gdzie kleszczy jest cała masa. Niestety nie pomyślałam, aby się jakoś przed nimi uchronić. Wróciłam rano do domu, zaczęłam oglądać całe ciało i znalazłam na nim aż dokładnie 31 kleszczy. Byłam po prostu w szoku... bo nie dość, że wyskoczył mi rumień po jednym kleszczu, to dzień później złapałam ich aż ponad 31. Ja po prostu nie wiem, jak to możliwe... Usunęłam również wszystkie, lecz z jednym miałam problem. Nie wydobyłam go w całości. Malutka część została. Czy powinnam w takich okolicznościach zgłosić się do lekarza? Suma kleszczy w ciągu ok. 5 dni wynosi 32. To bardzo, bardzo dużo. Tym bardziej, że jeden został źle usunięty, a po innym pojawił się rumień. Czy taka duża ilość kleszczy naraz może spowodować chorobę?

Proszę o pomoc, bo strasznie się zamartwiam. Dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Rzeczywiście statystycznie ma Pani większą szansę na zachorowanie na chorobę odkleszczową, ale należy pamiętać, iż największe ryzyko wystąpienia boreliozy występuje dopiero, gdy kleszcz przebywa w skórze powyżej 24 godzin.

W celu usunięcia pozostałej części kleszcza należy zgłosić się np. na dyżur chirurgiczny. Natomiast ważne jest, by oglądała Pani ciało w poszukiwaniu charakterystycznego rumienia wędrującego, który może się pojawić nawet po 30 dniach od ukąszenia kleszcza. Natomiast rumień, który występuje niedługo po ukąszeniu zazwyczaj nie jest tym zwiastującym boreliozę, ale reakcją alergiczną bądź zapalno-toksyczną - zmiana ta nie wędruje i raczej nie osiąga kilku centymetrów wielkości.

W razie wątpliwości, co do charakteru rumienia bądź wystąpienia niepokojących objawów, proponuję zgłosić się do lekarza.

Polecam artykuł: borelioza, który prezentuje objawy, powikłania i leczenie tej choroby.

Serdecznie pozdrawiam!